Kadın

Published on Nisan 23rd, 2022

0

1 Mayıs çağrısı yapan Kadın Savunma Ağı üyeleri gözaltına alındı

İstiklal Caddesi’nde yaptığı yürüyüşle bütün kadınları 1 Mayıs’a çağıran Kadın Savunma Ağı üyesi kadınlar gözaltına alındı.

Kadın Savunma Ağı, Taksim’de 1 Mayıs’a çağrı yapmak için yürüyüş gerçekleştirdi.

İstiklal Caddesi’nde Demirören AVM önüne kadar yürüyen kadınlar yaptıkları konuşmada yoksullaşma dalgasından en çok kadınların etkilendiğini vurguladı.

Kadınlar yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

1. Bugün Türkiye’de ortalama bir paket ped fiyatı 74 lira, bir paket çocuk bezinin fiyatı 250 lira. En temel ihtiyacımız olan hijyen ürünlerine dahi erişemez durumdayız. Ped, çocuk bezi lüks değildir ve pedin ücretsiz olması için haydi 1 Mayıs’a!

2. Evde ne pişeceğini düşünmek zorunda kalanlar bizleriz, evin temizliğini yapmak zorunda bırakılanlar bizleriz, bunların karşılığında aldığımız ücret ise kocaman bir sıfır! Ücretsiz emeğimizin sesini duyurmak için haydi 1 Mayıs’a!

3. Ücretli emeğimiz ucuzlaştırılıyor, sömürülüyor. Pandemide, ekonomik krizde işten ilk çıkarılan kadınlar! İş yerlerinde mobbinge uğramadan, güvenceli çalışarak, eşit ücret almak için haydi 1 Mayıs’a!

4. LGBTİ+’ların işyerlerinde ve hayatın her alanında yaşadıkları tacize, tecavüze, ayrımcılığa, nefrete karşı patronsuz pezevenksiz bir dünya için haydi 1 Mayıs’a!

5. Yağ alamıyoruz, şeker alamıyoruz, temel gıda ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Evin bütün yükü biz kadınların üzerinde. Evlerimizde kaynamayan tencerelerimiz ve tavalarımızla feminist isyanın sesini yükseltmek için haydi 1 Mayıs’a!

6. Her gün yeni zamlarla daha da yoksullaşıyoruz. Faturaları ve kirayı ödemeye çalışırken sürekli tasarruf yapmak zorunda kalıyoruz. Asgari ücretin 7’de 1’i akbile gidiyor, ulaşım hakkımızı kullanamıyoruz. Geçinemiyoruz, krizin faturasını biz kadınlar ödemeyeceğiz. Haydi 1 Mayıs’a!

7. 20 yıldır AKP iktidarının kadın düşmanı politikaları yüzünden her gün sömürülüyoruz, şiddete uğruyoruz ve katlediliyoruz. Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. Bu yüzden feminist isyanımızla haydi 1 Mayıs’a!

Polis, yürüyüş yapan kadınların önünü kesti. Önce ablukaya alan polis, sonra da kadınları gözaltına aldı.

(Sendika.org)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑