Genel

Published on Eylül 1st, 2020

0

1 Eylül açıklamaları: Savaş politikalarına karşı işçi, emekçi ve ezilenler için mücadele edeceğiz

1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin açıklama yapan siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve konfederasyonlar “Egemenlerin dayattığı savaş politikalarına karşı ezilenden, işçi-emekçiden ve yoksul halklardan yana barış için mücadele edeceğiz” dedi.

Siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve konfederasyonlar 1 Eylül Dünya Barış Günü dolasıyla açıklamalar yaptı.

HDK: HALKIN YARATTIĞI BARIŞLA YENİ YAŞAMI ÖRGÜTLÜYORUZ
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, yaptığı açıklamada AKP/MHP faşist iktidarının saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkat çekti. Açıklamada, “Kürt sorunu ve bağlantılı birçok sorunun çözümü önündeki en büyük engel olarak Türkiye ve Kürdistan toplumunun önünde duran ‘İmralı Tecridi’ de bu anlayıştan bağımsız değildir” denildi. Açıklamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan şahsında Türkiye ve Kürdistan halklarının tecride alındığı, özgürlük alanının olabildiğince daraltıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar belirtildi: “Gelinen aşamada, elde bulunan tüm veriler, bu sistemin kabul edilemez ve yaşanılamaz olduğunu ifşa etmektedir. HDK olarak, burjuvazinin illüzyon oluşturmaya dönük kof hümanizmi ve mücadelesizlik zemininde, pasifist bir içerikle sunmaya kalkıştığı ‘barış’a karşı, yeni yaşamı yaratma iddiası ve iradesine sahip olan, bunun için de gözünü budaktan sakınmadan mücadele bilincini yükselten kadının, gençliğin, emekçinin yarattığı barışla geleceğin kurulacağını vurguluyor; devrimci, demokrat, yurtsever tüm özgürlük ve onurlu barış savunucularının mücadelesini sahiplenip, büyütmeyi asalet yüklü bir barışın gereği olarak görüyoruz.”

KESK: TALEBİMİZ NET; BARIŞ İÇİNDE, EŞİT, DEMOKRATİK BİR ÜLKE VE DÜNYA
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yönetim Kurulu da gerek savaşların/çatışmaların gerekse de pandeminin bedelini, savaşları çıkaranların, pandemiye yol açanların değil; yoksulların, ezilenlerin, emekçilerin, kadınlar ve çocukların ödediğini kaydetti.

“Hepimizin barışın iyileştirici gücüne ihtiyacı var” denilen açıklamada, “Örgütlü ve kararlı bir mücadele ile barışı bu topraklarda kökleşmiş bir ağaç haline getireceğimize olan inancımız her zamankinden daha güçlüdür. Tüm halkların eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir dünyayı kendi ellerimizle kurmanın yolunu açmak için gidişattan rahatsız olan, geleceğe dair kaygıları bulunan herkesi omuz omuza ortak mücadeleye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

DİSK: BARIŞ EMEKLE GELECEK, İŞÇİLERİN BİRLİĞİNDE YEŞERECEK
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise savaşlardan en fazla işçi, emekçi ve yoksul halkların zarar gördüğünün altını çizdi. Açıklamada, “Kapitalist düzen bugün ancak savaşlar/çatışmalar ile sürdürülebiliyor ve bir düzeni ‘savaş’ ile sürdürülebilir hale getirmek, insanlığa karşı işlemiş en büyük suçlardandır” denildi.

DİSK, “Barış içerisinde, bir arada, insanca ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülkeye ve dünyaya en fazla işçi sınıfının ihtiyacı vardır. Barışı kazanmak için mücadeleye ve özellikle de antiemperyalist bir temelde işçi sınıfının uluslararası dayanışmasını yükseltmeye her zamankinden daha büyük ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

DBP: TECRİT KALDIRILMALI, BARIŞ GÖRÜŞMELERİ BAŞLATILMALI
Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan 2013 yılındaki “çözüm süreci” hatırlatıldı.

İktidarın “çözüm süreci”ni tek taraflı sona erdirmesiyle birlikte başlayan kanlı dönemin sona ermesi için Öcalan üzerineki tecridin kaldırılması ve yeniden görüşmelerin başlatılması gerektiği kaydedilen açıklama, şöyle devam etti: “Tüm bu sorunların temelinde ise iktidarın ırkçı politikaları ve çatışmayı derinleştirmesi bulunmaktadır. Barış taleplerine kulaklarını tıkayan bu iktidar, ülkeyi bir avuç yandaşı için uçuruma sürüklemektedir. Bu uçurumun kıyısından dönüş ise ancak ve ancak tekrardan diyalog ve barış görüşmeleri sonucunda olur.”

TMMOB: BARIŞ MÜCADELESİNİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Türkiye Makine Mühendisleri ve Mimarları Odası (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da ülkelerin barışçılık seviyesini ölçen Küresel Barış Endeksine göre 2020 yılında Türkiye 163 ülke arasında 150. sırada yer aldığına dikkat çekti.

Koramaz, “Bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve Dünya istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun, dün olduğu gibi bundan sonra da barıştan yana tavır almaya, barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz” vurgusu yaptı.

(ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑